‘Cigare për lakra’, banorët e izoluar në Kinë shkëmbejnë ushqimet

4 Janar, 2022 - 11:47 am

Disa banorë në qytetin kinez Xi’an-itkanë përdorur shkëmbimin e furnizimeve ditët e fundit, pasi shqetësimet për mungesën e ushqimit vazhdojnë.

Disa foto që janë publikuar në rrjetet sociale tregojnë sesi banorët po shkëmbejnë ushqimet edhe me pajisje teknologjike.

Rreth 13 milionë njerëz janë mbyllur në shtëpitë e tyre që nga 23 dhjetori dhe aktualisht nuk mund të largohen për të blerë ushqim.

Videot dhe fotot në faqen e mediave sociale Weibo treguan njerëzit që shkëmbenin cigare me lakër, lëng për larjen e enëve me mollë dhe peceta higjienike për një grumbull të vogël perimesh.

Residents receive daily necessities at the entrance of a residential community under lockdown on December 29, 2021 in Xi'an
Getty Images

Xi’an është në epiqendrën e shpërthimit aktual të Covid në Kinë dhe autoritetet lokale kanë miratuar masa drastike të cilat kanë tërhequr kritika të konsiderueshme në internet.

Masat e rrepta vijnë përpara Vitit të Ri Hënor dhe Lojërave Olimpike Dimërore që do të mbahen në Pekin muajin e ardhshëm. /KultPlus.com

Xi'an, China Covid Lockdown Wears on Residents as Shortages Mount -  Bloomberg

Të ngjajshme