CNN: Albright ishte vendimtare që Klinton të ndërhynte në Kosovë në vitin 1999

23 Mars, 2022 - 8:41 pm

Një nga gazetat më të njohura në botë, CNN, ka publikuar lajmin për vdekjen e ish-sekretares së parë grua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Madeleine Albright, duke përmendur ndërhyrjen e kësaj të fundit në Luftën e Kosovës, transmeton KultPlus.

Aty përmendet se sa të dukshme ishin përpjekjet e saj për t’i dhënë fund dhunës në Ballkan dhe ajo ishte vendimtare në shtyrjen e Klintonit që të ndërhynte në Kosovë në vitin 1999 për të parandaluar një gjenocid kundër myslimanëve etnikë nga ish-udhëheqësi serb Slobodan Millosheviç. Ajo ishte e përhumbur nga dështimi i mëparshëm i administratës së Klintonit për t’i dhënë fund gjenocidit në Bosnje.

Shpërbërja e Jugosllavisë komuniste në disa shtete të pavarura, duke përfshirë Serbinë dhe Malin e Zi, Slloveninë, Kroacinë, Bosnje-Hercegovinën dhe Maqedoninë, në vitet 1990 gjeneroi gjakderdhje të egër të paparë në kontinent që nga Lufta e Dytë Botërore. Termi “spastrim etnik” u bë sinonim i Bosnjës, ku forcat serbe besnike të Millosheviçit u përpoqën të krijonin një shtet të veçantë duke dëbuar popullsinë civile jo-serbe.

Administrata e Klintonit nuk ndërhyri deri në masakrën në Srebrenicë në vitin 1995, kur serbët vranë 8,000 burra dhe djem myslimanë, gjë që çoi në Planin e Paqes të Dejtonit të ndërmjetësuar nga SHBA. Por kur Millosheviçi më pas u përpoq të zhvendoste planin e tij etno-nacionalist në Kosovë, administrata e Klintonit mblodhi një koalicion për ta ndaluar atë të bënte atje atë që kishte ikur në Bosnje.

Albright akuzoi Millosheviçin për krijimin e “një tmerri të përmasave biblike” në “dëshirën e tij për të shfarosur një grup njerëzish” — shumicën myslimane të Kosovës. Ajo u vu nën kritika të ashpra në Uashington në atë kohë, me disa që i quajtën sulmet ajrore të NATO-s “Lufta e Albright” ndërsa të tjerët e akuzuan atë për keqvlerësim të vendosmërisë së Millosheviçit. Për këtë qëllim, Albright tha në 1999, “Unë marr përgjegjësinë e plotë së bashku me kolegët e mi për të besuar se ishte thelbësore për ne që të mos qëndronim dhe të shikonim atë që Millosheviçi po planifikonte të bënte”, duke shtuar se “ne nuk mund të shikojmë krimet kundër njerëzimit. “

Në fund të artikullit shpjegohet se si koalicioni i udhëhequr nga SHBA-ja ndaloi agresionin serb dhe Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme