‘Cullinan’ diamanti më i madh që zbukuron skeptrin dhe kurorën e monarkut britanik

21 Shtator, 2022 - 10:30 pm

Ceremonia e fundit e kurorëzimit të mbretit britanik Charles III sërish ktheu në qendër të vëmendjes së opinionit diamantin më të madh të gdhendur në botë i cili ndodhet në skeptrin mbretëror, ndërsa bëhet fjalë për diamantin prej 530 karatësh “Ylli i Madh i Afrikës” i cili në oborrin britanik mbërriti 115 vite më parë nga Republika e Afrikës së Jugut.

Diamanti më i madh i gërmuar në botë që quhet Cullinan, iu dorëzua mbretit britanik Edward VII, djalit të mbretëreshës Viktoria në ditëlindjen e tij të 66-të në vitin 1907.

Cullinan deri në ditët e sotme mbetet diamanti më i madh dhe cilësor i gërmuar ndonjëherë.

Ai u gjet në një minierë të Republikës së Afrikës së Jugut ndërsa emrin e mori nga pronari i minierës Thomas Cullinan. Diamanti kishte 3106,75 karat (621,35 gram). Transportimi i tij nga Afrika e Jugut deri në Angli paraqiste problem, kështu që disa detektivë udhëtuan me një anije që supozohej se bartnin diamantin, por guri në anije ishte fals, pasi i vërteti u dërgua në një kuti të thjeshtë me postë në Angli.

Diamanti iu dorëzua mbretit në gjendje të pagdhendur ndërsa më vonë u thye në nëntë diamantë të gdhendur dhe shumë më të vegjël. Diamanti më i madh i gdhendur u quajt “Ylli i Madh i Afrikës” (Cullian I) me 530.4 karat dhe u vendos në skeptrin e mbretit anglez. Pjesa e dytë më e madhe (Cullinan II) ndodhet në kurorën e mbretit britanik.

Gjatë disa javëve të fundit është hapur përsëri debati rreth kërkesës së jugoafrikanëve të cilët kërkojnë kthimin e “Yllit të Madh të Afrikës”, për të cilin pretendojnë se oborri mbretëror e mori atë pa pëlqimin e tyre.

Vlera e diamantit “Ylli i Madh i Afrikës” llogaritet të paktën 400 milionë dollarë dhe është një nga xhevahirët më të vlefshëm në thesarin e bizhuterive të oborrit mbretëror britanik.

Diamanti “Ylli i Dytë Afrikan” është vendosur në kurorën mbretërore ndërsa “Yjet e Vogla Afrikane” zbukurojnë bizhuteritë e monarkut britanik, kurse të gjitha këto janë pjesë e diamantit të famshëm Cullinan, që disa në Republikën e Afrikës së Jugut edhe sot e kësaj dite e konsiderojnë si trashëgimi nga të parët e tyre të rrëmbyer nga autoritet koloniale britanike.

Portali Change.org raporton se mbi 7.000 persona kanë marrë pjesë në peticionin e quajtur “Kthimi i diamantit Cullinan në Afrikën e Jugut”, të nisur në Republikën Afrikës së Jugut.

Javët e fundit shumë përdorues të rrjeteve sociale në Afrikën e Jugut shpërndanë kërkesën në fjalë.

Deputeti i opozitës në Afrikën e Jugut, Vuyolwethu Zengula, në një postim në llogarinë e tij në Twitter, deklaroi se kthimi i diamanteve nuk do të mjaftojë, por se Republika e Afrikës së Jugut duhet të kompensojë të gjitha humbjet nga periudha koloniale britanike dhe të tërhiqet nga Komonuelthi Britanik.

Julius Malema, kreu i partisë së tretë më të madhe në Afrikën e Jugut, “Luftëtarët e Lirisë Ekonomike”, tha pas vdekjes së Mbretëreshës Britanike Elizabeth II përkujtimi i Mbretëreshës është ekuivalent me përkujtimin e periudhës koloniale.

Theto Mahlakoana, një gazetar afrikano-jugor tha se britanikët duan t’i paraqisnin bizhuteritë si një dhuratë bujare nga Afrika, duke lënë mënjanë realitetin historik.

Mahlakoana tha se në realitet ky diamant u dërgua në Angli pa pëlqimin e popullatës vendase, të cilët, siç tha ai, ishin të ekspozuar ndaj çdo lloj presioni dhe diskriminimi.

Duke theksuar se është shumë e arsyeshme të ngritet çështja e origjinës së diamantit, Mahlakoana tha se ai nuk është ndër mbështetësit e flaktë të kthimit të diamantit. / KultPlus.com

LONDON, UNITED KINGDOM – SEPTEMBER 14: (EMBARGOED FOR PUBLICATION IN UK NEWSPAPERS UNTIL 24 HOURS AFTER CREATE DATE AND TIME) The Imperial State Crown sits on top of Queen Elizabeth II’s coffin as it is transported on a gun carriage from Buckingham Palace to The Palace of Westminster ahead of her Lying-in-State on September 14, 2022 in London, United Kingdom. Queen Elizabeth II’s coffin is taken in procession on a Gun Carriage of The King’s Troop Royal Horse Artillery from Buckingham Palace to Westminster Hall where she will lay in state until the early morning of her funeral. Queen Elizabeth II died at Balmoral Castle in Scotland on September 8, 2022, and is succeeded by her eldest son, King Charles III. (Photo by Max Mumby/Indigo/Getty Images)

Të fundit

Të ngjajshme