Disha Ravi, aktivistja indiane e burgosur që krahasohet me Greta Thunberg

15 Shkurt, 2021 - 9:40 pm

Në qytetin jugor të Bangalore të Indisë, Disha Ravi është një figurë e gëzuar, e njohur në mesin e aktivistëve lokalë të klimës.

22-vjeçarja ndihmoi në pastrimin e liqeneve, mbjelljen e pemëve dhe bëri fushatë kundër plastikës. Ajo ndoqi punëtori, shëtiti rrugëve duke kërkuar veprime klimatike, strehim për kafshët dhe foli kundër seksizmit dhe dënimit me vdekje.

Një vegane dhe e vetmja anëtare që fiton në familjen e saj, ajo ka punuar me një kompani vendase që bën ushqim me bazë bimore.

Zonja Ravi është gjithashtu një nga themelueset e krahut lokal të të ‘Premteve Për Ardhmërinë’, një lëvizje globale e filluar nga aktivistja e ndryshimit të klimës Greta Thunberg. Këtu, ajo mori pjesë në fushata për të ruajtur bio-diversitetin në Indi, dhe për të bllokuar një hidrocentral.

Duke jetuar në një lagje të ulët në një qytet i cili do të përmbytej lehtësisht gjatë shirave, ajo u shqetësua për ndryshimin e klimës.

Bangalore, tha ajo, po përjetonte reshje të mëdha shiu dhe përmbytje këto ditë. Ajo kishte jetuar në shtëpinë e familjes për 13 vjet dhe zbuloi se qyteti kurrë nuk kishte përjetuar shira të tilla të mëdha si vitet e fundit.

Zonja Ravi nuk i përqesh fjalët e saj. “Njerëzit me ngjyrë vuajnë nga kriza e klimës dhe shumë njerëz nuk na japin vëmendjen që na duhet. Fakti që ju do të zgjidhni të dëgjoni një person të bardhë për të njëjtën çështje sesa një person me ngjyrë, për mua, është racizëm mjedisor “, tha ajo për revistën Vogue vitin e kaluar./ KultPlus.com

Të ngjajshme