Diskutimet vazhdojnë, nuk ka marrëveshje përfundimtare

18 Gusht, 2022 - 6:45 pm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, janë takuar sot në Bruksel me ftesë të shefit të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrel, shkruan KultPlus.

Takimi vjen pas tensioneve të shtuara në pjesën veriore të Kosovës dhe deklaratave në Kosovë dhe Serbi për shkak të fillimit të zbatimit të marrëveshjeve të Brukselit mes dy vendeve për targa dhe dokumente zyrtare.

“Nuk mund të them se në këtë takim ka pasur progres për çështje më të mëdha. Nuk ka kompromis për momentin”, ka deklaruar ai.

Më tej, Borrell pohoi se në fund të takimit u bëri të qartë të dy liderëve se “anëtarësimi në BE dhe NATO duhet të mbetet qëllimi përfundimtar dhe ata duhet të gjejnë një mënyrë për të avancuar më tej në këtë rrugëtim. Hapi i parë është të kërkojmë një zgjidhje për situatën aktuale”, thuhet tutje. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme