‘Dita pa Makina’ shënohet nesër në Prizren

21 Shtator, 2020 - 6:39 pm

Të martën në Prizren do të organizohet aktiviteti ‘Dita pa makina’, e cila organizohet me qëllim të shfrytëzimit sa më pak të makinave, një ndër ndotësit kryesor të ndotjes së ajrit si dhe me qëllim të nxitjes së përdorimit të transportit urban dhe biçikletave, shkruan KultPlus.

Në njoftimin e bërë nga ana e Komunës së Prizrenit tregohet se nesër, një pjesë e aksit rrugor “Remzi Ademaj” dhe “Adem Jashari” do të jetë e bllokuar për automjete për një orë, 11:00 deri në 12:00.

Sipas njoftimit pikërisht në këtë segment rrugor do të ketë aktivitete të ndryshme. Gjatë kësaj kohe makinat duhet të shfrytëzojnë rrugë të tjera alternative, rrugën “Faik Emrush” dhe “Fehmi Lladrovci”.

“Dita pa makina” organizohet për çdo vit në rreth 2000 qytete dhe 40 vende të ndryshme të botës./ KultPlus.com

https://www.facebook.com/kkprizren/photos/a.290872951113649/1440929596107973/?type=3&theater

Të ngjajshme