Djokovic e pranon se gënjeu, çështja e tij një ‘tunel pa dalje’

12 Janar, 2022 - 5:45 pm

Sportisti Novak Djokovic ka pranuar se kishte gabime në formularët e tij të imigracionit dhe në takimin me një gazetar, pavarësisht se doli pozitiv për Covid, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Djokovic gjithashtu pranoi se kishte bërë një deklaratë të rreme në formularin e tij të udhëtimit përpara se të hynte në Australi dhe tha se ekipi i tij ka dhënë informacion shtesë për autoritetet.

Numri një i tenisit për burra shpreson të luajë në Australian Open javën e ardhshme, por pjesëmarrja e tij është lënë në hije nga debati për vizën e tij.

Djokovic, i cili është i pavaksinuar, iu hoq viza më 6 janar, pak pasi mbërriti në Australi.

Të hënën, megjithatë, një gjykatës e rrëzoi në mënyrë dramatike vendimin dhe urdhëroi lirimin e lojtarit nga paraburgimi.

Por qeveria nuk ka përjashtuar veprime të mëtejshme – dhe ekziston mundësia që ministri i imigracionit të vendit të mund të anulojë vizën e tij për herë të dytë, vetëm disa ditë përpara fillimit të turneut.

Djokovic admits there was a mistake on his Australia travel form : NPR

Nëse Djokovic fiton Australian Open – Grand Slam-in e tij të 21-të – ai do të bëhej tenisti burrë më i suksesshëm në histori.

Djokovic tha se ai kishte bërë një test të shpejtë të antigjenit përpara se të merrte pjesë në dy ngjarje në Australia dhe u njoftua se PCR e tij ishte pozitive pasi mori pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve më 17 dhjetor.

Forcat Kufitare të Australisë, zyrtarët e imigracionit të vendit, thanë të martën se po hetonin nëse ai kishte bërë një “deklaratë të rreme” – e cila do të ishte arsye për anulimin e vizës.

Turneu profesionist i tenisit për burra, Australian Open, ka bërë thirrje për më shumë qartësi të rregullave për të hyrë në Australi dhe u bëri thirrje lojtarëve që të vaksinohen.

Për australianët që u është dashur të përballen me disa nga rregullat më të rrepta në botë për Covid19, ky është një atlet me famë botërore që ka thënë publikisht se është kundër vaksinimit dhe tani ka zbuluar se ka shkelur rregullat e izolimit ndërsa ishte i infektuar.

Pranimi tjetër qendror është dhënia e informacionit të gabuar në dokumentin e deklaratës së tij të udhëtimit.

Djokovic e quajti atë një gabim njerëzor, por a do ta pranojnë këtë zyrtarët e forcave kufitare? Ne e dimë se ata po shikojnë informacione të tjera të ofruara nga ekipi i Novak tani.

Australian Open fillon pas pak ditësh dhe ende nuk ka asnjë garanci se ai do të jetë në gjendje të mbrojë titullin e tij. /KultPlus.com

Australian Open: Injured Novak Djokovic misses out in Melbourne | Tennis –  Gulf News

Të fundit

Të ngjajshme