займ на карту онлайн потребительский кредит

Dumoshi në vdekjen e shkrimtarit Hasani: Përfaqësues i denjë i kulturës dhe artit në përgjithësi

1 Dhjetor, 2020 - 11:05 am

Ka vdekur sot shkrimtari dhe kryeredaktori i shquar të Revistës “Pionieri”, Hasan Hasani, shkruan KultPlus.

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka shprehur ngushëllimet e saj duke potencuar që Hasani ka lënë prapa një krijimtari të bujshme letrare për fëmijë e të rritur.

“E nderuar familje Hasani, me pikëllim mora lajmin për ikjen nga jeta të familjarit tuaj, shkrimtarit dhe kryeredaktorit të shquar të Revistës “Pionieri”, Hasan Hasani. Hasani ka lënë prapa një krijimtari të bujshme letrare për fëmijë e të rritur si dhe ka kontribuar në përgatitjen e shumë teksteve dhe veprave letrare. Vlen të spikatet kontributi i tij i çmuar në revistën “Jeta e Re”, “Fjala”, “Shkëndija” dhe në Revistën “Pionieri” ku shërbeu si kryeredaktor”, ka shkruar Dumoshi.

Tutje ministrja ka theksuar se me mbi 60 vepra letrare, Hasan Hasani do të mbahet mend si shkrimtar i talentuar e produktiv si në poezi ashtu edhe në prozë.

“I laureuar me shumë çmime në Kosovë e në Shqipëri, me veprën e tij do të njihet si përfaqësues i denjë i kulturës dhe artit në përgjithësi. Ngushëlloj sinqerisht familjen, Karvanin e Shkrimtarëve për Fëmijë “Agim Deva” ku ishte anëtar si dhe të gjithë dashamirët dhe bashkëpunëtorët e tij”, përfundon kështu telegram ngushëllimin ministrja Dumoshi. / KultPlus.com

Të ngjajshme