Dumoshi për vdekjen e dirigjentit Lekaj: Humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare

4 Janar, 2021 - 9:25 pm

Pasditen e sotme ka ndërruar jetë kompozitori dhe dirigjenti i mirënjohur, Kristë Lekaj. Mesazhet e ngushëllimit kanë qenë të shumta nga personalitete të shumta të kulturës e politikës, shkruan KultPlus.

Ministrja në detyrë Vlora Dumoshi ka shkruar në Facebook se ndarja nga jeta e Kristë Lekaj është një humbje e madhe për kulturën shqiptare.

Më poshtë mund të lexoni statusin e saj të plotë:

Më preku lajmi për ndarjen nga jeta të kompozitorit dhe dirigjentit, Kristë Lekaj.

Ndarja nga jeta e Kristë Lekajt është një humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare.

Ai dha kontribut të madh në produksionin e Radiotelevizionit të Prishtinës dhe për disa vjet në Korin e Filharmonisë së Kosovës.

Veprat e tij kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në fushën e muzikës.

I shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta familjes, miqve dhe bashkëpunëtorëve të kompozitorit, Kristë Lekajt.

I lehtë i qoftë dheu i Kosovës!/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme