Duni-burrnesha 58-vjeçare që jeton në Shqipëri, një nga të fundit në llojin e saj

6 Dhjetor, 2023 - 5:31 pm

Duni bëri një betim beqarie 35 vjet më parë dhe jeton vetëm në një vend të thatë për t’i qëndruar besnike betimit të saj. Pavarësisht 15 propozimeve për martesë, ajo e shijon jetën e saj si “Burrneshë”.

Një grua që është betuar se nuk do të bëjë kurrë seks është ende e virgjër në moshën 58-vjeçare dhe e do ‘lirinë’ e të jetuarit në një vend shkëmbor.

Pavarësisht se iu propozua 15 herë, Duni ka refuzuar të gjitha prej tyre pasi bëri një betim për të qëndruar beqare 35 vjet më parë. Duni ka premtuar se do të bëhet një “Burrneshë” siç njihen në Shqipëri dhe është një nga të fundit në llojin e saj.

Të qenit Burrneshë ose ‘virgjëresha e betuar’ do të thotë se ajo është gjithashtu e përkushtuar të “jetojë si burrë”, sipas traditës së lashtë ballkanike. Duni nuk identifikohet si transgjinore, por vesh rroba mashkullore dhe shkurton flokët për t’i qëndruar besnike betimit.

Duni e bëri këtë zotim kur ishte vetëm 23 vjeçe dhe çuditërisht, ajo kishte refuzuar tashmë 15 propozime deri në atë kohë, transmeton Express .

Duke jetuar në një shtëpi malore, ajo ka vetëm qenin e saj si shoqëri. “Kur babai im ndërroi jetë vëllai dhe motra ime ishin të vegjël, në atë kohë një vajzë ose një grua ishte gjithmonë dikush që shërbente. Kështu që unë kisha dy mundësi: të shërbeja në familjen e një burri ose të [bëhesha e virgjër e betuar dhe ] t’i shërbej familjes sime”, tha ajo.

Ajo pretendoi se donte të ndihej “e lirë” dhe “ndryshe” dhe ishte në gjendje të adoptonte këtë mënyrë jetese dhe të mbetej e pamartuar për shkak se babai i saj ishte “mendjehapur” ndërsa rritej. Arsyeja kryesore që ajo mori këtë rrugë është sepse i lejon gratë të bëhen të ashtuquajturat ‘ushqyesja e bukës’ për familjen – diçka që ajo dëshironte të bënte.

duni me veshje tradicionale

Një Burrnesha është një traditë e lashtë ballkanike dhe ajo është një nga virgjëreshat e fundit të betuara të Evropës ( Imazhi: Jonathan Buckmaster)

Duni është gjithashtu një tifoze e madhe e futbollit dhe ndjek nga afër kombëtaren italiane. Ajo gjithashtu tregoi se nëna e saj i ishte afruar me dy “kërkues” me të cilët mund të martohej – por ajo i kishte refuzuar.

Tradita në fshatrat shqiptare ishte që kur një burrë t’i afrohej një gruaje për martesë, babai i tij do të konsultohej me familjen e gruas, por Duni refuzonte çdo herë. Shumë njerëz u përpoqën ta bindin atë, por ishte personaliteti i saj “të mos ngatërrohet” që e lejoi atë t’i qëndronte besimit të saj Burrnesha.

Mirëpo, 58-vjeçarja nuk beson se femrat duhet të ndjekin një jetë beqarie për të qenë ‘të forta’ dhe shtoi: “Isha shumë e fortë, kështu që shumica e djemve kishin frikë për mua, edhe sot janë. Femrat në ditët e sotme janë shumë me fat sepse mund të jenë të pavarura dhe të bëjnë çfarë të duan, jam e lumtur kur shoh që një zonjë mund të jetë avokate, presidente ose drejtoreshë.”/mirror/KultPlus.com

Të ngjajshme