Dy të vdekur në koncertin e grupit ABBA

3 Nëntor, 2021 - 10:30 am

Dy persona kanë vdekur dhe një person tjetër është plagosur, pasi një shikues ra nga kati i shtatë në një sallë koncertesh në Suedi në turmën poshtë, konfirmoi një zëdhënës i policisë për CNN-in të mërkurën.

Incidenti ndodhi mbrëmjen e së martës, rreth 30 minuta përpara se të niste koncerti i grupit të famshëm suedez ABBA.

Rreth 1.000 njerëz ishin mbledhur në një sallë koncertesh në qytetin Uppsala, rreth 70 kilometra në veri të kryeqytetit, Stokholm.

Pak para fillimit të koncertit, një burrë rreth të 80-ave ra nga kati i shtatë mbi dy të tjerë që ishin në platformën poshtë, duke mbytur veten dhe personin që e zuri përfundi, një burrë rreth të 60-ave. Një tjetër u lëndua, tha policia, përcjell CNN.

Gruaja e plagosur u dërgua në spital. Sipas policisë, ajo është jashtë rrezikut për jetën.

Policia po heton se çfarë ka ndodhur saktësisht dhe pse personi ka rënë nga ballkoni i kësaj salle.

ABBA është grup i famshëm suedez dhe ishte aktiv gjatë viteve 1972-1982. Fama e këtij grupi i rrit më 1974 pasi fitoi festivalin “Euroivision”. Në vitin 2017, ka shënuar rikthimin në skenë dhe së shpejti pritet të dalë edhe albumi, që do të jetë i pari pas gati 40 vite.

Grupi ABBA, tash dhe gjatë viteve ’70./ KultPlus.com

Të ngjajshme