Dyfishohet numri i njerëzve që braktisin vendet e tyre

18 Qershor, 2021 - 2:31 pm

Numri i njerëzve që janë larguar nga shtëpitë e tyre për shkak të konfliktit, persekutimit dhe abuzimeve të drejtave të njeriut është dyfishuar në dekadën e fundit duke arritur në 82.4 milion.

Lajmin e bëri të ditur Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, Filippo Grandi. Pothuajse 70% e tyre janë nga vetëm pesë vende  Siria, Venezuela, Afganistani, Sudani i Jugut dhe Mianmar  sipas raportit vjetor mbi zhvendosjen.

Ekspertët janë shprehur se ky fenomen do të vijojë edhe për vitet e ardhshme duke u intesifikuar vazhdimisht.

Rreth 42% e të larguarve ishin fëmijë.

Filippo Grandi është shprehur se rritja e numrit të personave që janë zhvendosur nga vendet e tyre vjen kryesisht nga vendet e Afrikës Perëndimore ku rrëmbimet, varfëria ekstreme dhe vrasjet kryesisht nga grupe militantësh po i detyrojnë ata që të ikin.

Raporti i UNHCR zbuloi se në vitin 2020 vetëm 34,400 refugjatë u zhvendosën. Këta të fundit kanë nisur një jetë të re në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Evropë. / KultPlus.com

Të ngjajshme