E gjithë salla në këmbë, duartrokasin fjalimin e Zelenskyt: Sot ishte ditë tragjike, po luftojmë për lirinë

1 Mars, 2022 - 1:16 pm

Parlamenti Evropian është duke mbajtur seancën e jashtëzakonshme për shkak të luftës që po ndodh në Ukrainë pas pushtimit të Rusisë, shkruan KultPlus

Të gjithë të pranishmit në sallën e Parlamentit Evropian janë ngritur në këmbë dhe kanë duartrokitur fjalimin e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

“Ne do  të fitojmë dhe jam i lumtur që ju nuk jeni vetëm duke folur për këtë por po e shikoni.  Do doja të dëgjoja që nga nju për ne të dëgjojmë që zgjedhja e ukrainës për europën për ju… Ky mengjes ishte tragjik për ne. Më shumë se 20 universitete janë në qytetin që u  godit. Shumë të vdekur.

Ky është çmimi i lirisë. Ne jemi duke luftuar për tokën tonë dhe për lirinë tonë. Ne po luftojmë për të mbijetuar. Ne jemi duke luftuar gjithashtu që të jemi anëtarë të barabartë në europë. Besoj se sot ne do t’i tregojmë të gjithë se kush jemi.

Pa ju Ukraina do  të jetë e vetme. Ne kemi treguar forcën tonë. Ne kemi provuar se ne jemi njësoj si ju. Tregoni se jeni me ne. Tregoni se nuk dop na lëshoni. Atëherë jeta do të fitojë mbi vdekjen”, tha ai. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme