Edhe në Itali festohet 12-vjetori i Pavarësisë së Kosovës

15 Shkurt, 2020 - 6:30 pm

Diaspora shqiptare në Itali sot feston Ditë e Pavarësisë së Kosovës.

MPJD ka bërë të ditur se në bashkëpunim me Shoqatën Kulturore “Bashkimi Kombëtar”, sot, më 15 shkurt 2020, në Bassano del Grappa të Italisë do të mbajë aktivitetin me program kulturor dhe artistik me këngë, valle dhe poezi nga nxënësit e shkollës shqipe në Bassano të Italisë, për të shënuar 17 Shkurtin, Ditën e Pavarësisë së Kosovës, shkruan albinfo.ch.

“Festa e pavarësisë” është një projekt i rëndësishëm dhe në frymën organizative të ministrisë, me anë të cilit vlerësohet roli dhe kontributi i diasporës shqiptare në Itali, në ruajtjen e vlerave të trashëguara nga atdheu i tyre, si dhe mbahet gjallë fryma e atdhedashurisë, duke kremtuar festat e rëndësishme, siç është 17 Shkurti. /KultPlus.com


Të ngjajshme