Ermal Meta në Sanremo 2021

22 Shkurt, 2021 - 4:46 pm

Në Festivalin e Sanremos do të marrin pjesë tre konkurrentë nga Bari dhe një prej tyre është dhe shqiptari Ermal Meta, të cilin mediat e konsiderojnë si “barezi i adoptuar”.

Ai konkurron në festival në katgorinë Big me këngën “Un milione di cose da dirti”. E bashkë me të nga Bari janë dhe Gio Evan dhe Alessandra Flora.

“La Gazetta del Meziogiorno” shkruan se Meta i ardhur shumë i vogël nga Fieri i Shqipërisë tregoi cilësitë e tij si muzikant por mbi të gjitha si kompozitor.

Suksesi arrin kulmin në edicionin e 68-të të Sanremo kur ai fiton, shoqëruar me Fabrizio Moro, me këngën “Non mi avete fatto niente”. Autor i këngëve për shumë kolegë të tij, ai kthehet në Sanremo me këngën “Un milione di cose da dirti”, ndërsa nga 12 Marsi albumi i tij i ri, “Urban Tribe” në markën “Mescal” dhe shpërndarë nga “Sony Music”, do të jetë në dispozicion per publikun./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme