Fëmijët e mbijetuar të tërmetit vdesin për mungesë barnash në Siri

27 Shkurt, 2023 - 9:25 am

Fëmijët që mbijetuan tërmetin e 6 shkurtit në Siri po përballen me një tjetër luftë pas fatkeqësisë natyrore. Spitaleve u mungojnë ilaçet për trajtimin e të shpëtuarve për shkak se diktatori sirian vështirësoi hyrjen e ndihmave ndërkombëtare. Asllani është njëri prej fëmijëve që mbijetoi tërmetin, por nuk u mbijetoi plagëve pa barna mjekësore

(AP) – Fëmijët që i mbijetuan tërmetit vdekjeprurës në Siri po trajtohen në spitalin e qytetit të Idlibit. Transmetuesi britanik Sky News vizitoi Aslanin e vogël, i cili mbijetoi pasi babai i vdiq duke e mbrojtur nga rënia e mureve.

Ai është i vetmi i mbijetuar në familjen e ngushtë. Xhaxhai i tij është i gatshëm ta marrë përsipër kujdesin për të, pavarësisht nga këmbët e tij të shtypura. Mjekët kanë frikë se do të duhet t’ia presin këmbët.

“Pse nuk u ofrojnë kujdesin që u nevojitet? Ata janë të plagosur, a janë këta njerëz këta fëmijë përgjegjës për Asadin, kufirin dhe komunitetin ndërkombëtar? A mund ta kuptojë ai? Ai humbi të gjithë familjen e tij, nuk di asgjë për këtë dhe Assadi nuk kujdeset për këtë”, ka deklaruar mjeku Sameeh Qaddour, shef i spitalit Sham në Sarmada. “Dhe mua nuk më intereson kjo. Unë dua që ky pacient të mbijetojë”.

Mjekët thonë se vonesa 4-ditore e Kombeve të Bashkuara në sjelljen e ndihmës mjekësore në këtë zonë ka sjellë më shumë vdekje dhe lëndime.

“Kjo ndodh për shkak të përgjigjes së vonuar. Nëse reagimi do të ishte i menjëhershëm, ne mund të kishim shpëtuar shumë jetë, është e thjeshtë, mendoj se ju e kuptoni se nuk duhet të jeni mjek apo kirurg për ta kuptuar këtë”, ka theksuar mjeku tjetër, Anas al-Kassem, kirurg kanadez i traumës. “Për një dëmtim të shtypjes nëse prisni 4 ose 5 ditë, atëherë rezultatet mund të jenë shumë të këqija”.

Tërmeti rezultoi, gjithashtu, me një numër foshnjash të lindura para kohe. Ka vetëm disa ventilatorë pavarësisht kërkesave të shumta.

Njerëzit janë shumë të frikësuar për të qëndruar në ndërtesa dhe preferojnë të flenë jashtë në rast se ka një tërmet tjetër. Lëndimet e Asllanit ishin shumë të rënda dhe ai nuk mbijetoi, raportoi Sky. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme