Fenomeni spektakolar, shiu meteorëve Orionid arrin kulmin natën e sotme

20 Tetor, 2020 - 6:35 pm

Vështroni qiellin, një shi meteorësh i quajtur Orionid do të kalojë në hemisferën veriore sonte dhe spektakli do të duket edhe në vendet e rajonit të Ballkanit.

Orionidët janë aktivë çdo vit në tetor, zakonisht arrijnë kulmin rreth 20-21 tetor. Këtë muaj, koha më e mirë do të jetë në orët e para të mëngjesit të së Mërkurës, me rreth 20 meteorë në orë që përshkojnë qiellin e natës.

Ky është shiu i dytë meteorik i krijuar nga mbeturinat e Kometës së Halley, e cila është gjithashtu përgjegjëse për Eta Aquariids parë në maj.

Orionidët do të kalojnë në me një shpejtësi marramendëse saqë mundet ta humbasësh shumë shpejt nga sytë, shpejtësia arrin deri në 147 000  milje për orë ose 66 km për sekond.

Prandaj gjeni një vend ku ndotja është shumë  e vogël, shtrihuni dhe hapni sytë të shikoni fenomenin spektakolar./syri/ KultPlus.com

Të ngjajshme