Filharmonia e Kosovës përmbyllë rrugëtimin në Portugali (FOTO nga koncertet)

26 Mars, 2023 - 3:00 pm

Filharmonia e Kosovës ka përmbyllur rrugëtimin e saj me koncerte të muzikës klasike në shtetin e Portugalisë, përcjellë KultPlus.

Në Lisbonë dhe Braga u interpretuan vepra të kompozitrëve botërorë dhe ‘Baresha’ e Rexho Mulliqit, nën dirigjimin e drejtorit të Filharmonisë, Baki Jashari.

‘Pas Lisbonës, qyteti verior Braga ishte stacioni i së mërkurës mbrëma. Publiku portugez përjetoi bukurinë e muzikës shqiptare përmes interpretimit të “Bareshës” së Rexho Mulliqit në orkestrim të Gridi Krajës dhe premierës evropiane të kantatës “Rrugëtimi” nga Valton Beqiri. Nën dirigjimin e Baki Jasharit, Kori dhe Orkestra në pjesën e dytë të koncertit interpretuan fragmente nga “Njeriu i armatosur: Meshë për paqe” e kompozitorit Karl Jenkins duke krijuar kështu një përvojë të paharrueshme për publikun portugez.’, thuhet në postimin e Filharmonisë në facebook./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme