Fishekzjarret do të shkëlqejnë në qiellin e Uashingtonit më 4 Korrik, pas një pauze pandemike

16 Qershor, 2021 - 4:57 pm

Shfaqja vjetore e fishekzjarreve në National Mall do të vazhdojë këtë 4 korrik ndërsa Shtetet e Bashkuara marrin veten nga pandemia e koronavirusit.

Shërbimi i Parkut Kombëtar tha të martën se shfaqja 17-minutëshe do të nisë në orën 9:09 pasdite ose 1:09 GMT, në festën e Ditës së Pavarësisë, nga të dy anët e pishinës reflektuese përpara Memorialit të Linkolnit.

Kjo është një tjetër shenjë që vendi po bën një kthim në kohë më normale. Presidenti Joe Biden vendosi 4 korrikun si një datë të synuar për tëpatur të  vaksinuar 70% të të rriturve amerikanë kundër COVID-19, i cili ka vrarë 600,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara.

Maskat do të kërkohen në të gjithë transportin publik, tha shërbimi i parkut, dhe njerëzit që nuk janë të vaksinuar duhet të vazhdojnë të mbajnë maska ​​jashtë në hapësirat e mbushura me njerëz.

“Të shikosh fishekzjarret e 4 Korrikut nga National Mall në sfondin e monumenteve dhe memorialeve është një nga traditat më madhështore të kryeqytetit të kombit tonë”, tha Jeff Reinbold, mbikëqyrësi i National Mall and Memorial Parks.

“Shfaqja e këtij viti jo vetëm feston 245 vjetorin e pavarësisë Amerikane, por gjithashtu shënon një hap të rëndësishëm përpara ndërsa qyteti del nga pandemia”.

Shërbimi i parkut tha se do të lëshojë më shumë detaje mbi ngjarjen në faqen e tij të internetit më vonë këtë muaj.

Qyteti i Nju Jorkut javën e kaluar tha se shfaqja e saj vjetore e fishekzjarreve të 4 korrikur do të kthehet këtë verë, pasi pandemia i bëri zyrtarët të zgjedhin një seri shfaqjesh më të vogla në vitin 2020 për të dekurajuar turmat që të mos grumbulloheshin./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme