Flamuri i Kosovës në Spanjë falë shkëlqimit të Muriqit

4 Qershor, 2022 - 9:49 pm

Kosova përmes sportit ka arritur të ngrejë flamurin në vendet që nuk e kanë njohur pavarësinë e saj, gjë që Vedat Muriqi e ka bërë së fundmi, shkruan KultPus.

Muriqi si pjesë e Mallorca është shpallur lojtari më i mirë i muajit maj në një nga ligat më të mira në botë, La Liga.

Vedat Muriqi ka dalë para mediave, ku ka folur edhe për karrierën e tij dhe klubin ku do të vazhdojë të ardhmen si futbollist.

“Për momentin jam i lodhur psiqikisht nga lufta për mbijetesë, kam kontratë me Lazion do e shoh pas pushimit për të ardhmen time”, tha fillimisht Muriqi.

Muriqi ka folur edhe për çmimin e fituar në La Liga si lojtari më i mirë i muajit maj, duke potencuar se në një shtet si Spanja që nuk e ka njohur Kosovën ai është një amabasador i shtetit atje.

“Jam ambasador i shtetit atje, e dimë situatën politike me Spanjën, kur u zgjodha si lojtari i muajit, u shfaqë edhe flamuri i Kosovës, kështuqë flamuri ynë është shfaqur në një ligë që është në top5 më të mirë në botë”, përfundoi Muriqi.

Kosova nesër do të luajë kundër Greqisë në kuadër të Ligës së Kombeve. /KultPlus.com

Të ngjajshme