Forcat ushtarake ukrainase çlirojnë dy zona në rajonin Kherson

4 Tetor, 2022 - 6:30 pm

Forcat ruse kanë pësuar një sërë humbjesh befasuese në Ukrainën lindore, duke i detyruar ato të tërhiqen dhe të braktisin disa pozicione në zonat që Kremlini deklaron se po anekson, shkruan CNN.

Pjesa më e madhe e territorit që Moska pretendon si të sajën në rajonin e Donetskut është nën kontrollin e forcave ukrainase dhe Kremlini duket i pasigurt për kufijtë e saktë të rajoneve që planifikon të aneksojë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska duhet të “vazhdojë konsultimin” me popullsinë lokale përpara se të vendosë kufijtë e saj.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të dielën se vendi kishte marrë përsëri Lyman, ndërsa ushtria ukrainase tha se kishte rimarrë fshatrat e afërta të Drobysheve dhe Torske, duke e vënë Kievin në një pozitë më të mirë ndërsa kërkon të rimarrë rajonin e Luhanskut. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme