“Fridays for future” edhe në Prizren

26 Shtator, 2019 - 1:30 pm

Kjo javë do të jetë historike. Nga 20 deri më 27 shtator miliona të rinjë në mbi 150 vende të botës janë duke u mbledhur në mbështetje të protestuesve që kërkojnë ndaljen e emetimit të gazrave, shkruan KultPlus.com

“Kriza klimatike nuk do të ndalet, ashtu që edhe ne nuk duhet të ndalemi.
Të rinjtë e kanë zgjuar pjesën më të madhe të botës me protestat e tyre të fuqishme të Premteve për të Ardhmën
Tani, miliona të rritur po bashkohen në një valë të madhe që do të fillojë me veprime në të gjithë botën.

Urgjenca e krizës klimatike kërkon një qasje të re dhe një përgjigje të drejtë të përqendruar në të drejtat e njeriut, barazinë dhe drejtësinë.
Të interesuarit mund të na bashkohen për takimin planifikues, të Mërkurën më 25 shtator në ora 15:00 në Kinemanë Lumbardhi.
Prizreni do t’i bashkohet lëvizjes globale #FridaysForFuture të Premtën më 27 shtator, me fillim në ora 12:00.

Ju ftojmë qëtë vini edhe s’bashku t’i konkretizojmë idetë, edhe me u përgaditë për protestën e së Premtës dhe që së bashku t’i përgadisim pankartat në letër të recikluar me sa ma shume fakte në to”, thuhet në njoftimin e organizatorëve.

Të ngjajshme