Frikë dhe adrenalinë teksa çekët hapin urën më të gjatë në botë

13 Maj, 2022 - 10:05 pm

Frika dhe adrenalina ishin disa nga ndjenjat kur turistët e parë dolën në urën më të gjatë të varur në botë, që përfshin një luginë malore në Republikën Çeke, transmeton KultPlus.

“Ne erdhëm këtu sepse e duam adrenalinën,” tha alpinistja ditore Michaela Klestilova ndërsa po i afrohej urës së këmbësorëve 721 metra (2365 këmbë) që varet 95 metra mbi tokë në pikën e saj më të lartë dhe e hapur për publikun të premten.

“Kemi ardhur me këmbë deri këtu dhe tani po kërkojmë shpërblimin tonë”.

E quajtur Sky Bridge 721, u deshën dy vjet për t’u ndërtuar me një kosto prej 200 milionë korona (8.4 milionë dollarë) dhe është pezulluar nga gjashtë litarë kryesorë mbështetës dhe 60 litarë të erës.

Ndodhet në më shumë se 1100 metra mbi nivelin e detit dhe lidh dy kreshta malore në rajonin verilindor të vendit, 200 km nga Praga dhe afër kufirit me Poloninë.

Ura kalon në krye të urës Arouca 516 metra në Portugali, e cila më parë kishte qenë ura më e gjatë e varur për këmbësorë.

Ura e re çeke, megjithatë, nuk është pa kritikët e saj.

Drejtori rajonal i Agjencisë Çeke për Ruajtjen e Natyrës Michal Servus i tha TV çek këtë javë se ura shkaktoi probleme me mbrojtjen e zonave përreth dhe ndryshoi karakterin e zonës.

Zyrtarët shpresojnë se do të nxisë turizmin në zonë duke i dhënë një pamje tjetër peizazhit të pyllëzuar.

“Për mua kjo është një pamje e mrekullueshme,” tha Michal Hofirek, vizitori i parë i urës./ KultPlus.com

REUTERS/David W Cerny

Të fundit

Të ngjajshme