Fushat e livandos tërheqin vizitorë në Malësinë e Madhe

17 Qershor, 2024 - 10:27 am

Fushat me livando në Malësinë e madhe janë kthyer vitet e fundit në një atraksion turistik.

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro ndau sot pamje nga këto fusha ku kultivohet livando.

“Fushat e livandës që e kanë kthyer Malësinë e Madhe në atraksionin e kujtimeve të bukura”, shkruan Kumbaro.

Këto fusha të ndodhura në Koplik të Malësisë së Madhe janë kthyer në atraksion për të gjithë ata që kanë pasion fotografinë. Malësia e Madhe është kthyer vitet e fundit në destinacionin ideal për ata që janë të lodhur nga kaosi i qytetit, ose të destinacioneve të zakonshme, duan të relaksohen dhe të shpenzojnë disa orë ose ditë të rrethuar vetëm nga natyra.

Vitet e fundit fermerët në të gjithë vendin po zgjerojnë sipërfaqet e tokave të mbjella me bimë mjekësore dhe aromatike, nga eksporti i të cilave sigurojnë të ardhura ekonomike më të larta. Në Shqipëri ka mbi 7 mijë lloje bimësh, të cilat formojnë thuajse 32 % të të gjithë florës së Evropës./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme