Fustani i martesës së princeshës Diana në ekspozitën mbretërore

8 Qershor, 2021 - 11:00 am

Një ekspozitë e modës mbretërore është hapur në Pallatin Kensington, ku është shfaqur pas 25 vitesh edhe një nga veshjet më ikonike të Princeshës Diana.

Bëhet fjalë për fustanin e nusërisë, të veshur ditën e martesës së Lady Diana Spencer me Princi Charles më 29 korrik 1981. Ai u vendos në ekspozitë në ish shtëpinë e saj në Londër.

Ekspozita u pagëzua “Royal Style in the Making. Me këtë fustan të cilin e disajnuan David e Elizabeth Emanuel, me material prej tetë metrash, Diana vulosi imazhin e saj në fronin britanik.

Claudia Acott Williams është kuratore e ekspozitës në pallatin Kensington. Ajo ka thënë se ky është fustani që po tërheqë më së shumti vëmendje në ekspozitë.

Për fustanin e nusërisë të princeshës së ndjerë Diana, Emanuel ka thënë se është e vështirë të besohet se ky fustan u krijua para 40 vitesh, sepse i duket sikur e ka punuar dje.

Emanuel ka treguar se kur Diana ka shkuar në studion e tij për ta provuar fustanin, çdo gjë i ka shkuar lehtë, se i kishte premtuar se fustani do të ishte përrallor.

Kuratorja e ekspozitës, Claudia Acott Williams shpreson se ky fustan do tu pëlqejë vizitorëve dhe të nxisë kureshtjen e tyre për ta parë atë.

Në ekspozitën “Royal Style in the Making” u ekspozuan edhe disa skica, fotografi dhe fustane të disajnuara për tri gjenerata të grave mbretëroe, përfshirë këtu atë të princeshës Margaret. Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 2 janar të vitit të ardhshëm. /21Media / KultPlus.com

Të ngjajshme