Fustani i njëjtë i nusërisë, që vishet pas 85 vjetësh

3 Korrik, 2020 - 10:00 am

  

Për 85 vite, katër gra në familje kanë veshur fustanin e njejtë, ditën e dasmës. Gjithçka filloi me Maria Teresa Morenon, e cila e kishte qepur fustanin e nusërisë vetë, para dasmës, në vitin 1932.

Qysh atëherë, fustani i bardhë i mëndafshtë ka kaluar në disa gjenerata në familje, fillimisht i veshur nga stërmbesa e saj, Marta Prietoo O’Hara që e veshi atë në vitin 1983.

Më pas, atë e veshi motra e Martës, në vitin 1997 dhe në fund, stërstërmbesa e Maries, Pilar O’Hara Kassouf, e cila e veshi në shtator të vitit 2017.

Marta ka thënë në një intervistë për HuffPost, se fakti që ajo dhe vajza e saj, Pilar, veshën fustanin e njëjtë, me një histori të tillë familjare është eksperiencë që nuk përshkruhet.

“Ishte një lidhje e jashtëzakonshme me gjyshen time. Ajo jetonte afër meje dhe isha me të tërë kohën. Ajo jetoi deri në moshën 98-vjeçare, kështu që edhe fëmijët e mi u rritën pranë stërgjyshes së tyre” – ka thënë ajo.

“Gjyshja ime, do të ishte shumë e entuziazmuar po ta dinte se njëra nga stërmbesat e saj, dëshironin të vishnin fustanin e saj të nusërisë. Ajo do të emocionohej shumë dhe kjo më lumturon”.

Gjithçka nisi në vitin 1932, kur Maria u dashurua me një fustan që e pa në vitrinën e një dyqani dhe filloi ta qepë vetë.

Çifti pati katër fëmijë. Vajza e saj, Anita u martua me Pablo Prietton, në vitin 1957, por veshi një fustan tjetër, që ia qepi e ëma. Por, ajo e ruajti fustanin e nusërisë së nënës së saj.

Marta, njëra nga shtatë fëmijët e Anitës, po planifikonte të vishte fustanin e dasmës së nënës së saj, por ai ishte dëmtuar, ndaj veshi fustanin e nusërisë së gjyshes së saj.

Në vitin 1997, Elena, motra e Martës, u bë nuse me të njëjtin fustan. Pas dasmës së Elenës, fustani qëndroi në kuti për 20 vjet, derisa vajza e Martës, Pilari, u fejua në prill të vitit 2017.

Ajo ka treguar, se kishte shkuar në shtëpinë e gjyshes, për ta provuar.

“Sapo e pashë veten në pasqyrë, e dija: nuk kishta asnjë mundësi që të shkoja në dyqanet e fustaneve të nusërisë, për të parë fustanet që nuk kishin asnjë kuptim për mua, derisa fustani i nusërisë i trashëguar në familje, ka shumë kuptim”.

Fustani, vazhdon të ruhet ende në kuti! / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme