Gjendet pas 121 vjetësh çokollata e ushtarit

31 Mars, 2021 - 11:48 pm

Një çokollatë e vendosur në kuti të metaltë, e cila i ishte dhënë një ushtari në Luftën e Boerit më 1900, është gjetur e paprekur pas plot 121 vjetësh.

Çokollata, që ende ndodhej në kutinë origjinale, i ishte dhuruar një ushtari në vitin 1900 nga Mbretëresha Viktoria. Çokollata  u gjet në gjësendet që i përkisnin Sir Henry Edward Paston-Bedingfeld, që kishte shërbyer në konfliktin e Afrikës Jugore.

 “Ju nuk do ta dëshironit (çokollatën) si ushqim për Pashkë, por ende është e plotë dhe gjetje e rëndësishme”, tha Anna Forrest nga Trusti Kombëtar i Britanisë së Madhe.

Lufta e Dytë e Boerit, e njohur edhe si Lufta e Afrikës Jugore, ishte zhvilluar mes Perandorisë Britanike dhe dy shteteve të pavarura të Boerit rreth ndikimit të perandorisë së asaj kohe në Afrikën Jugore, shkruan Daily Mail.

Më shumë se 100 mijë kuti të metalta, secila me çokollatë brenda, ishin prodhuar në atë kohë me qëllim që secili ushtar të merrte nga një. Në kuti shkruhej “Ju uroj Vit të Ri të gëzuar” me dorëshkrimin e mbretëreshës dhe “Afrika Jugore 1900”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme