Goditi me vezë mbretin Charles, gjobitet me 85 dollarë i riu britanik

13 Janar, 2023 - 7:15 pm

Harry May, 21 vjeç është gjobitur pasi u deklarua fajtor për hedhjen e një veze drejt mbretit Charles III gjatë një shëtitjeje.

May  u gjobit me 100 £ dhe u urdhërua të paguante 85 £ në kosto.

I riu u akuzua për një shkelje të rendit publik pas vizitës mbretërore në Luton më 6 dhjetor.

Gjykata e Magjistraturës në Westminster dëgjoi se May, nga Moreton Road South në Luton, mendoi se vizita e monarkut në “zonën e varfër” ishte me “shije të keqe”.

Mbreti fillimisht u largua nga turmat jashtë bashkisë së Lutonit nga oficerët e mbrojtjes, por vazhdoi vizitën e tij pak më pas .

Prokurori Jason Seetal tha se policia e kishte ndaluar May pasi e pa atë duke hedhur një predhë që ra në tokë pranë Mbretit ndërsa ai fliste me anëtarët e publikut./abcnews.al/ KultPlus.com

Të ngjajshme