Greta Thunberg refuzon çmimin për mjedisin

30 Tetor, 2019 - 4:45 pm

Greta Thunberg e ka refuzuar një çmim për mjedisin dhe paratë që vinin me të sepse  “lëvizja klimatike nuk ka nevojë për më shumë çmime”.

Ajo tha se çmimi ishte një “nder i madh” dhe falënderoi Këshillin Nordik, i cili tha se respektonte vendimin e saj.

Por, ajo tha se politikanët dhe njerëzit në pushtet duhet të dëgjojnë shkencën aktuale, më të mirë në dispozicion.

Thunberg ishte e preferuara e këtij viti për të fituar Çmimin Nobel për Paqen, por çmimi i shkoi Abiy Ahmedit të Etiopisë.

Në një postim në Instagram duke shpjeguar vendimin e saj për të refuzuat çmimin dhe 46,000 euro, Thunberg tha se “vendet nordike kanë një reputacion të madh në të gjithë botën kur bëhet fjalë për çështjet e klimës dhe mjedisit, por se konsumimi i energjisë tregon një histori krejt tjetër”. /KultPlus.com

16-year-old Swedish Climate activist Greta Thunberg speaks at the 2019 United Nations Climate Action Summit at U.N. headquarters in New York City, New York, U.S., September 23, 2019. REUTERS/Carlo Allegri – HP1EF9N1AIFX9

Të fundit

Të ngjajshme