Haradinaj: Ushqimet dhe materialet tjera për ndihmë të dërgohen në Kazermën e FSK-së

29 Nëntor, 2019 - 11:20 am

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, që gjatë ditës pritet të niset në Shqipëri, përmes një postimi në facebook thotë se të gjitha veprimet ndër-institucionale që Kosova ka ndërmarrë pas tërmetit me pasoja tragjike në Shqipëri, kanë qenë të koordinuara dhe në bashkëveprim me të gjitha palët.

“Në këto momente, në Kosovë kanë arritur mijëra persona nga Shqipëria, të cilët po evidentohen dhe po strehohen qoftë në baza individuale, qoftë në mënyrë të organizuar institucionale. Përkitazi për këtë, ne kemi mobilizuar të gjitha mekanizmat e nevojshëm për të menaxhuar situata të kësaj natyre”, shkruan Haradinaj, transmeton Koha.net.

Tashmë, thotë Haradinaj, Kampi Inovativ Trajnues Kosovaro – Gjerman në Prizren është mbushur në të gjitha kapacitetet që ka dhe po punohet duke u angazhuar në evidentimin e personave dhe ofrimin e strehimit.

“Andaj, për t’i evituar të gjitha konfuzionet për këtë mobilizim qytetar të ofrimit të ndihmës dhe grumbullimin e ushqimeve, ju bëjë apel të gjithëve që ushqimin dhe materialet e tjera të nevojshme, t’i dërgojnë në Kazermën e FSK-së në Prizren dhe pastaj ato do të delegohen në mënyrë të kujdesshme dhe të kontrolluara në vendet ku ka nevojë”, thotë Haradinaj.

“Edhe njëherë, angazhimi ynë që nga dita e parë pas kësaj fatkeqësie ka qenë institucional dhe i koordinuar dhe kësisoj duhet t’i menaxhojmë edhe veprimet vullnetmira të qytetarëve tanë!”, përfundon ai. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme