“Hëna luleshtrydhe”, sot do të ndriçojë mbrëmjen

25 Qershor, 2021 - 9:00 am

Superhëna ose hëna e plotë “luleshtrydhe” do të ndriçojë mbrëmjen. Njerëzit në të gjithë botën do të shohin një hënë të madhe të artë, për dy deri në tre net, sipas EarthSky .

Përkufizimet e një superhëne mund të ndryshojnë, por termi në përgjithësi tregon një hënë të plotë që është më e ndritshme dhe kalon më afër Tokës dhe kështu duket më e madhe në qiellin e natës.

Hëna e luleshtrydheve është e para nga katër hënat e plota të sezonit të verës. Emri i tij, i cili buron nga popujt indigjenë, i referohet pjekjes së luleshtrydheve dhe frutave të tjerë që ndodh në fund të pranverës dhe në fillim të verës. / Gazeta Express / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme