Historia e Lionel Messit, si mundi një sëmundje të rrallë dhe u bë një nga futbollistët më të mëdhenj në botë

28 Dhjetor, 2022 - 1:40 pm

Ylli i FC Barcelona dhe i kombëtares së Argjentinës së fundmi fitoi Kupën e Botës në Katar. Rruga drejt suksesit të Lionel Messit ishte plot vështirësi, por guximi dhe forca e tij e ndihmuan atë të bëhej një futbollist me famë botërore. Ne dëshirojmë të ndajmë me ju disa fakte rreth jetës së Messit që e dëshmojnë se ai është tepër i fortë dhe një nga sportistët më të mëdhenj përreth.

Një nga futbollistët më të mirë në histori, Lionel Andrés Messi, lindi në Argjentinë në vitin 1987. Babai i tij punonte në një fabrikë çeliku dhe nëna e tij punonte në një punishte për prodhimin e magneteve.

Messi filloi të luante futboll në moshën 4 vjeçare. Ai u diagnostikua me një sëmundje të rëndë gjatë viteve të fëmijërisë dhe vetëm falë përpjekjeve të gjyshes së tij u bë futbollist, ajo e shoqëroi atë në stërvitje dhe lojëra. Më vonë, ai filloi të festonte golat e tij duke ngritur sytë dhe duke treguar qiellin në shenjë nderimi për gjyshen e tij, madje ai bëri një tatuazh në fytyrën e saj.

Messi ishte aq i qetë sa djemtë e tjerë nga ekipi i tij menduan se ai ishte memec. Megjithatë, kjo nuk e pengoi atë të luajë jashtëzakonisht mirë dhe të befasojë të gjithë me teknikën e tij.

Edhe pse Messi ëndërronte të bëhej futbollist profesionist, ai u diagnostikua me një sëmundje të rëndë, një mungesë të hormonit të rritjes, në moshën 11-vjeçare. Karriera e tij në futboll ishte në rrezik sepse Messi ishte shumë më i shkurtër se moshatarët e tij për shkak të kësaj mangësie.

Por ndodhi një mrekulli, ai u pa nga përfaqësuesit e FC Barcelona. Ata jo vetëm që ranë dakord të paguanin për trajtimin e tij të shtrenjtë, por gjithashtu nënshkruan një kontratë me të, e cila ishte shumë e pazakontë, pasi klubet evropiane zakonisht nuk nënshkruajnë me një lojtar të huaj të një moshe kaq të re.

Kontrata e parë e Messit me FC Barcelona ishte shkruar në një pecetë letre, por ajo u bë një moment kyç në jetën e tij.

Në FC Barcelona, ​​Messi zbuloi talentin e tij në maksimum: ai fitoi 10 tituj të La Ligës së bashku me ekipin e tij, u bë gjuajtësi më i mirë në historinë e FC Barcelona dhe ekipit kombëtar të Argjentinës dhe fitoi një rekord të 7 Topave të Artë çmime.

Messi shpesh quhet “Pleshti” për shpejtësinë dhe shkathtësinë e tij. Dhe këto aftësi e ndihmuan Messin të fitonte 180 milionë dollarë, duke e bërë atë lojtarin e dytë më të pasur në botë pas Cristiano Ronaldos.

Vlen gjithashtu të theksohet se Ronaldo është rivali shumëvjeçar i Messit. Konkurrenca e tyre mori vrull kur Ronaldo fitoi çmimin Topi i Artë, që Messi mendonte se ishte i tij. Por Messi nuk u dorëzua dhe mori të gjitha çmimet e argjendta që ishin në dispozicion në Ligën e Kampionëve.

Ekziston një mendim se Ronaldo është një rival i pamposhtur i Messit, por kjo vetëm e motivon atletin të punojë më shumë. Dhe Ronaldo e konfirmoi këtë në një intervistë duke thënë: “Unë mendoj se ne e shtyjmë njëri-tjetrin ndonjëherë në garë, kjo është arsyeja pse konkurrenca është kaq e lartë”. Megjithatë, Messi mohon çdo rivalitet mes tyre.

Messi është një atlet dhe filantrop. Ai ndihmon njerëzit në të gjithë botën duke shërbyer si ambasador i vullnetit të mirë të UNICEF-it , dhe gjithashtu themeloi organizatën e tij bamirëse që mbështet aksesin në kujdesin shëndetësor dhe sportet për fëmijët.

Messi është i martuar me shoqen e tij të fëmijërisë, Antonela Roccuzzo, të cilën e njeh që në moshën 5-vjeçare.

Çifti u martuan në vitin 2017 dhe po rritin 3 djem, Thiago, Mateo dhe Ciro. Messi dikur zbuloi se atësia i ndryshoi pikëpamjet e tij për jetën dhe e ndihmoi atë të rritej si person.

Por fansat e Messit janë më të interesuar nëse atleti vërtet planifikon të përfundojë karrierën e tij profesionale këtë vit dhe nëse një nga djemtë e tij do të ndjekë gjurmët e babait të tyre.

Lionel Messi shpesh krahasohet me Diego Maradona, i cili  konsiderohet si një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e sportit. Dhe kjo nuk është befasi, pasi Messi ka fituar po aq trofe sa ky bashkatdhetar legjendar.

Me gjithë vështirësitë që Lionel Messi i është dashur të përballet si fëmijë, futbollisti ka arritur sukses dhe është bërë model për shumë njerëz në mbarë botën, madje edhe për ata që nuk kanë lidhje me futbollin.l.k/abcnews.al/ KultPlus.com

Të ngjajshme