Historike: Pas dekadash lufte në Afganistan, fillojnë bisedimet e paqes me talibanët

12 Shtator, 2020 - 9:58 am

Bisedimet e para të paqes midis qeverisë afgane dhe talibanëve kanë filluar në shtetin e Katarit, pas disa muajsh vonesë.

Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo e quajti takimin “historik” derisa fluturoi për në Doha për ceremoninë e hapjes, transmeton KultPlus.

Bisedimet do të duhej të fillonin pas marrëveshjes për siguri mes SHBA-së dhe talibanëve në shkurt.

Por mosmarrëveshjet mbi një shkëmbim të diskutueshëm të të burgosurve bllokuan fazën tjetër, ashtu sikurse dhuna në Afganistan, ku katër dekada lufte janë në një rrugë qorre.

Një delegacion i afganëve kryesorë u largua nga Kabul për në Doha të premten.

Kreu i delegacionit, Abdullah Abdullah, tha se ata po kërkonin “një paqe të drejtë dhe dinjitoze”.

Të enjten talibanët konfirmuan se do të merrnin pjesë, pasi një grup përfundimtar prej gjashtë të burgosurish u la i lirë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme