Hoti e Cakaj dakordohen se dialogu duhet të përfundojë me njohjen e Kosovës nga Serbia

4 Dhjetor, 2020 - 12:09 pm

Kryeministri i vendit Avdullah Hoti sot ka zhvilluar një takim me kryediplomatin shqiptar Gent Cakaj.

Këtë takim Cakaj e ka vlerësuar si të vyer, e ku ndër të tjera tha se me Hotin ka diskutuar për rëndësinë e mbrojtjes së të drejtave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, për fshirjen e adresave të shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc e Preshevë, si dhe për epilogun e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Shkrimi i plotë i Cakajt:

Një takim fort i vyer me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, z. Avdullah Hoti !

Biseduam mbi rëndësinë e patjetërsueshme të qasjes së bashkërenduar, mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë, për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Shprehëm shqetësimin e thellë lidhur me procesin e fshirjes së qëllimshme të adresave të shqiptarëve në Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë. Ne do të vazhdojmë të punojmë pakursyer për për rritjen e ndjeshmërisë ndërkombëtare për gjendjen e shqiptarëve në Luginë.

Ndamë të njëjtën pikëpamje se dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me njohjen e Republikës së Kosovës nga ana e Serbisë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme