Ikona e modës italiane, Nino Cerruti vdes në moshën 91 vjeçare

16 Janar, 2022 - 4:00 pm

Ka vdekur në moshën 91-vjeçare Nino Cerruti, një nga stilistët dhe sipërmarrësit e mëdhenj italianë të modës, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Raportet thonë se ai ndërroi jetë në spital në Piemonte, ku ishte në proces e sipër të një kontrolleje për një operacion në kofsh.

Ai hapi butikun e tij të parë në Paris në 1967, derisa puna e tij u vlerësua shumë nga Amerika.

Më pas, në vitet ’80, ai filloi punën në Hollywood, duke dizajnuar rroba për yje, duke përfshirë Jack Nicholson, Michael Douglas, Sharon Stone, Julia Roberts dhe Tom Hanks.

Nino Cerruti in 1991
At home with his wife and son in Rome in 1988
Antonio Banderas, Prince Albert II of Monaco and Nino Cerruti at the Cannes Film Festival on 26 May 1995

Të fundit

Të ngjajshme