Ilaz Bylykbashi publikon një fotografi të rrallë të Fehmi Lladrovci para gjyqit serb (FOTO)

22 Shtator, 2022 - 11:26 am

Është publikuar sot një fotografi e rrallë e pa parë më herët e Fehmi Lladrovcit, njërit prej figurave kyçe të organizimit dhe ngritjes së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili u vra në luftime kundër forcave serbe 24 vjet më parë.

Fotografi Ilaz Bylykbashi, ka publikuar një fotografi të Lladrovcit para gjygjit në vitin 1984.

“Për mos me u harrue: Fehmi Lladrovci i akuzuar për veprimtarinë e tij atdhetare!”, ka shkruar Bylykbashi.

Për shkak të veprimtarisë politike, Fehmi Lladrovci ishte burgosur nga forcat policore serbe në fillim të shtatorit të vitit 1985 dhe ishte dënuar me 10 vjet burgim. Dënimin e kishte vuajtur fillimisht në burgun hetues të Prishtinës dhe më pas në atë të Gjilanit.

Fehmiu, bashkë me gruan e tij, Xhevën ranë bashkë dëshmorë më 22 shtator 1998 pas luftimeve disa orëshe me forcat serbe në Gradinë. / KultPlus.com

Të ngjajshme