Imazhet mahnitëse që zbulojnë misteret e shpellave nënujore

20 Shkurt, 2021 - 9:55 am

Një polumbar i guximshëm u zhyt në një lum meksikan për të shkrepur disa fotografi mahnitëse të një labirinti shpellash nënujore të adhuruara nga fiset Maja.

Martin Broen, 50 vjeç, guxoi të zhytej në thellësitë nën Riviera Maya në Meksikë për të parë nga afër sistemin shpellor ‘magjik’ të formuar gjatë epokës së akullit miliona vjet më parë.

Eksplorimi i tij nëpër rrjetin më të gjatë të shpellave në botë e detyruan atë atë notonte në humnera të mëdha dhe midis stalaktiteve.

Kockat dhe fosilet e njerëzve dhe kafshëve të zhdukura mund të gjenden në dyshemenë e disa prej gropave natyrore ku futen shpellat, dhe sipas Broen kjo e bën eksperiencën të jashtëzakonshme./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme