Imazhet mahnitëse tregojnë hënën e parë të plotë të vitit 2022 në gjithë lavdinë e saj

19 Janar, 2022 - 9:42 pm

Hëna e parë e plotë e vitit ndriçoi qiellin e natës të hënën dhe fotografët kapën shkëlqimin e saj, shkruan CNN, përcjell KultPlus.

E njohur si hëna e ujkut, ajo u emërua pas ujqërve që mendohej se ulërinin më shpesh këtë kohë të vitit, sipas Almanak-ut të Farmerit të Vjetër.

Megjithatë, nuk është vendosur asnjë lidhje midis ujqërve që ulërijnë dhe hënës.

Përveç hënës së ujkut, hëna e plotë e janarit njihet me një sërë emrash, duke përfshirë Hënën e Vjetër dhe Hënën e Akullit.

Në vitin 2022 ka 12 hëna të plota dhe dy prej tyre kualifikohen si superhëna. /KultPlus.com

The moon sets behind Whitby Abbey in Yorkshire, England, on January 17.
The full moon rises in the residential area of Eindhoven in the Netherlands on January 17.

Të fundit

Të ngjajshme