Ish-mësuesja ja lë trashëgiminë e saj qytetit, por me një kusht

2 Shkurt, 2023 - 7:00 pm

Qyteti Aaraun në Zvicër ka arkëtuar në llogarinë e tij 300,000 franga.

Shuma vjen nga Bertha Gertrud Riniker, një ish-mësuese e cila u nda nga jeta në moshën 94-vjeçare , siç raporton “Aargauer Zeitung”.

Megjithatë, Riniker e kushtëzoi bujarinë e saj.

“Paratë duhet të përfitojnë vetëm fëmijët dhe të rinjtë nga familjet në rrethana të vështira financiare”, thotë qyteti.

Tani do të shqyrtohen “masat e përshtatshme zbatuese”.

Zonja e moshuar vdiq më 19 janar 2020 dhe u varros në varrezat Rosengarten në Aarau.

“Pas një ekzistence të plotë, ajo u lejua të hynte në përjetësi”, thotë nekrologjia e saj, transmeton oranews.

Dëshira e saj nuk është për t’u habitur, duke qenë se ajo dha mësim për dekada në shkollën fillore Gönhard në Aarau.

Nekrologjia tregon se “mirësia dhe përzemërsia” ishin veçanërisht të rëndësishme për zonjën e pasur. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme