Istrefi: Mendoni mirë nëse dëshironi të studioni apo jo

15 Korrik, 2022 - 4:00 pm

Një prej vështirësive më të mëdha me të cilat përballen nxënësit e shkollave të mesme ka të bëjë pikërisht me zgjedhjen e një fakulteti ose drejtimi të duhur, për të vazhduar rrugëtimin e tyre profesional, shkruan KultPlus.

Profesori, regjisori dhe aktori i njohur, Shkumbin Istrefi, përmes një postimi në “Facebook”, i ka dhënë disa këshilla nxënësve të cilët synojnë universitetin.

Postimi i plotë:

“Jemi ne kohen e provimeve pranuese ne Universitete. Une jam Profesor ne Fakultetin e Arteve. Nga perspektiva e sotme e imja, pas nje pervoje te konsiderueshme ne tregun artistik e poashtu edhe ne mesimdhenie, deshiroj te ndaj me te rinjte disa qendrime qe mund te jene edhe keshilla per te rinjte qe kane perfunduar shkollen e mesme. Sikur te kthehesha ne moshen 18 vjecare, sigurisht do te zgjidhja rruge tjeter, dhe jo kete qe kam zgjedhur. Megjithate, une jam gjetur mire. Kam krijuar mireqenie dhe emer ne profesionin tim. Keshillat e mia jane:

– Mendoni mire nese deshironi te studioni apo jo.

– Nese po, mendoni mire se cka deshironi te studioni, per cka keni prirje dhe cka iu intereson ne jete.

– Mendoni se cilat mund te jene profesionet qe mund te jene te kerkuara pasi qe ju te perfundoni studimet.

– Nese keni dilema, pushoni nje vit. Bota e praktikon vitin e pushimit pas shkolles se mesme. Quhet “gap year”. Ndoshta gjate atij viti iu kthjellen mendimet.

– Konsideroni profesione qe jane me perspektive dhe ka pune dhe shikoni shkolla profesionale (te zanatit) per aftesimin ne ato profesione.

Universiteti eshte kryesisht per ata qe deshirojne te orientohen ne ceshtje akademike dhe jo profesionale.

4 vjet jane shume per te zgjedhur drejtim te gabuar.

Diploma universitare, edhe pse ende eshte njelloj krenarie (sidomos per familjen), per mua dhe sigurisht per tregun (jo sektorin publik) eshte nje leter se ciles i ka humbur vlera dhe i humb ne vazhdimesi.

Po thom…thash…”, thuhet në postimin e tij. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme