Istrefi: Të emërtohen sheshet edhe me emra të artistëve, apo është turp?

21 Shtator, 2020 - 1:09 pm

Aktori, regjisori dhe producenti i njohur Shkumbin Istrefi ka reaguar mbi emërtimin e shesheve, qendrave e rrugëve, të cilat kryesisht janë të emërtuara me emra të heronjëve, por që mungojnë rrugët me emërtime të artistëve, shkrimtarëve, mjekëve e shkencëtareve.

Rrugë me emërtime nga figura të artit dhe kulturës ka në qytete, por kryesisht janë nëpër rrugë të thella, e shumë prej tyre janë emërtime nëpër qorrsokakë.  

Më poshtë, KultPlus ju sjell të plotë reagimin e Istrefit.

Respekt ndaj te gjithe atyre qe kane kontribuar dhe dhene jeten per kete vend, por eshte mire qe ne qytetet tona te kete edhe sheshe me emra te artisteve. Eshte fakt qe ka rruge terciare me emrat e artisteve, shkrimtareve, mjekeve, shkenctareve, etj, por edhe sheshe ne qender te qyteteve pse mos te kete. Apo eshte turp? Apo nuk jane e s’kane qene te rendesishem? Apo duam te promovojme vetem militarizem? Apo nuk e dijme as cka duam?/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme