Japonia do të burgos personat që përhapin ‘gjuhë të urrejtjes’ në internet

17 Qershor, 2022 - 9:45 pm

Sipas legjislacionit, shkelësit e dënuar për ngacmim kibernetik mund të burgosen deri në një vit, ose të gjobiten para përcjell KultPlus.

Kjo vjen pas vdekjes së yllit të televizionit – Hana Kimura – vetëvrasja e së cilës në maj të 2020 tronditi kombin. Arsyeja e vetëvrasjes raportohet se ishte bullizmi në internet.

Parlamenti i Japonisë ka miratuar legjislacionin të hënën që i bën të dënueshme ‘fyerjet në internet’.

Kjo vjen pas shqetësimit në rritje për bullizmin kibernetik në vend, i shkaktuar nga vetëvrasja e një ylli të televizionit realitet, i cili ishte përballur me abuzimin e mediave sociale.

Amendamenti do të hyjë në fuqi më vonë këtë verë dhe të dënuarit mund të burgosen deri në një vit, ose gjobë prej më shumë se 2 mijë eurosh.

E gjithë kjo bëhet për të parandaluar përdorimin e gjuhës së urrejtjes në rrjetet sociale. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme