Jetesa e tmerrshme e kafshëve të egra në një kopsht zoologjik, luanët vdesin urie

26 Tetor, 2020 - 4:58 pm

Pamje të tmerrshme të jetesës së shtazëve janë parë në një kopsht zoologjik në Afrikë.

Kopshti zoologjik privat në Ouagadougou të Afrikës Perëndimore, është një vendbanim jashtëzakonisht mizor për shtazët që mbahen aty. Një organizatë e njohur që merret me kafshët e egra, ka inspektuar këtë kopsht dhe ka gjetur dhjetëra kafshë që jetojnë në mënyrë tejet të vështirë.

Ajo ka evidentuar kafshë që vuajnë nga uria, luanë të dobësuar e në prag të vdekjes, duke thënë se këto specie nuk janë ushqyer siç duhet.

Katër luanë, dy hipopotamë, dy derra, dhjetëra majmunë, një hienë, strucë, breshka dhe drera, janë parë të uritur për vdekje ndërsa gjendja e tyre shëndetësore raportohet se është e tmerrshme, shkruan Dailymail, transmeton KultPlus.

Në kafazin e derrave OJQ-ja njofton se kishin hasur në kafaz totalisht të mbyllur dhe kishin filluar të kalben për vdekje.

Shifrat e siguruara nga kjo OJQ tregojnë se në gjashtë vitet e fundit, në këtë kopsht zoologjik kanë ngordhur dhjetëra elefantë, luanë, tigra, gjirafa, buallica, zebra e të tjera.

Mbrojtësit e kafshëve kanë krijuar një fond për t’u ndalur në ndihmë këtyre shtazëve që po vdesin urie, ndërsa thonë se 47 shtazët e mbetura, do mundohen t’i mbajnë gjallë.

Ouagadougou, zonë në Afrikën Perëndimore është duke u përballur me krizë të madhe humanitare. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme