Kanadaja ndalon reklamat në FB dhe Instagram, pas mosmarrëveshjeve për publikimin e lajmeve

10 Korrik, 2023 - 11:31 pm

Qeveria federale e Kanadasë ka thënë se do të tërheqë të gjitha reklamat e saj nga Facebook dhe Instagram, sipas BBC.

Kjo vjen pas lëvizjes së kompanisë mëmë Meta për të kufizuar përmbajtjen e lajmeve për kanadezët, pasi parlamenti miratoi një ligj që do të detyrojë firmat e teknologjisë të paguajnë mediet për lajmet.

Zyrtarët kanadezë thanë se i qëndrojnë ligjit dhe se ”nuk do të frikësohen nga Meta”.

Ata thanë se kanë qenë në kontakt me vende të tjera që planifikojnë të miratojnë ligje të ngjashme.

Google ka njoftuar gjithashtu planet për të bllokuar lajmet kanadeze në vend, në përgjigje të Aktit të Lajmeve Online – i njohur gjithashtu si Bill C-18 – kur ai të hyjë në fuqi për rreth gjashtë muaj.

Por, zyrtarët kanadezë thanë se shpresojnë se mund të negociojnë me sukses një marrëveshje me kompaninë mëmë të Google, Alphabet, që do të parandalojë zhvillimin e bllokut.

”Shqetësimet e Google mund të plotësohen nga ajo që ne planifikojmë të bëjmë në rregulloret (ligjore)”, tha ministri i Trashëgimisë Pablo Rodriguez në një konferencë shtypi.

Nga ana tjetër, Rodriguez tha se ”Meta nuk është angazhuar me qeverinë në të njëjtën mënyrë në një rrugë përpara”.

“Meta nuk po flet me ne”, tha ai, duke shtuar se vendimi i tyre për të bllokuar lajmet për kanadezët është “i paarsyeshëm dhe i papërgjegjshëm”.

Rodriguez vlerëson se vendimi i Kanadasë për të tërhequr të gjitha reklamat në platformën e Meta-s do t’i kushtojë gjigantit të teknologjisë 7,54 milion dollarë.

Ai nuk tha nëse tërheqja e reklamave do të zbatohej për platformën e re Threads të Metës, e cila është planifikuar të debutojë të enjten si një rival i Twitter.

Por, Rodriguez tha se lëvizja e Kanadasë në teori do të zbatohej për të gjitha platformat nën kompaninë mëmë.

Humbja e reklamave të qeverisë është një rënie për Metën, të ardhurat vjetore të së cilës në 2022 ishin mbi 116 miliardë dollarë.

Por, Rodriguez tha se Kanadaja është e vendosur të dërgojë një mesazh se nuk do të frikësohet.

Ai shtoi se shpreson se do të frymëzojë të tjerët, përfshirë kompanitë kanadeze, të bëjnë të njëjtën gjë.

Kompanitë mediatike ”Quebecor” dhe ”Cogeco”, të dyja me qendër në provincën e Kebekut, thanë se do të tërheqin gjithashtu reklama nga Meta.

Në një deklaratë për BBC, Meta tha se projektligji C-18 ”është legjislacion me të meta që injoron realitetin se si funksionojnë platformat tona”.

”Botuesit zgjedhin në mënyrë aktive të postojnë në Facebook dhe Instagram sepse u sjell përfitime ta bëjnë këtë”, tha kompania.

Një ligj i ngjashëm me Bill C-18 u miratua në Australi në vitin 2021, por ai u modifikua pasi Meta bllokoi shkurtimisht përdoruesit në vend nga ndarja ose shikimi i lajmeve në platformën e saj.

Ndërprerja përfundoi kur u bënë ndryshimet dhe Google dhe Meta që atëherë kanë negociuar më shumë se 30 marrëveshje me kompanitë mediatike australiane.

”Facebook vendosi që Kanadaja është një vend mjaft i vogël saqë ata mund të refuzojnë kërkesat tona. Ata bënë zgjedhjen e gabuar duke vendosur të sulmojnë Kanadanë”, tha kryeministri Trudeau.

Meta tashmë ka filluar të kufizojë aksesin në lajme për një përqindje të vogël të kanadezëve në teste dhe tha se planifikon të zbatojë një ndërprerje të plotë në javët e ardhshme.

Në Instagram, disa përdorues kanë raportuar se kanë parë një mesazh që thotë “Në përgjigje të legjislacionit të qeverisë kanadeze, përmbajtja e lajmeve nuk mund të shikohet në Kanada” kur përpiqen të shikojnë përmbajtjen e lajmeve./”Balkanweb”/KultPlus.com

Të ngjajshme