Kevin Spacey lirohet me kusht, deklarohet i pafajshëm në akuzat për sulm seksual

14 Korrik, 2022 - 7:15 pm

Aktori fitues i Oskarit, Kevin Spacey, u deklarua i pafajshëm të enjten për akuzat për sulm seksual ndaj tre burrave para më shumë se një dekade më parë, transmeton KultPlus.

Spacey, 62 vjeç, qëndroi në karrikën e të akuzuarve dhe foli qartë ndërsa u përgjigj si “i pafajshëm” për secilën nga pesë akuzat gjatë një seance në Gjykatën Qendrore Penale të Londrës, e njohur zakonisht si Old Bailey.

Gjykatësi Mark Wall caktoi datën 6 qershor 2023 për fillimin e gjyqit dhe tha se do të zgjaste tre deri në katër javë. Ka të ngjarë të jetë në Old Bailey, vendi i gjykimeve kriminale të profilit më të lartë në Britani.

Ish-ylli i “House of Cards”, i cili drejtoi teatrin Old Vic të Londrës midis 2004 dhe 2015, mohoi katër akuza për sulm seksual dhe një akuzë për shtyerjen e një personi për t’u përfshirë në aktivitet seksual pa pëlqim.

Incidentet dyshohet se kanë ndodhur në Londër midis marsit 2005 dhe gushtit 2008 dhe një në Anglinë perëndimore në prill 2013. Viktimat tani janë në të 30-at dhe 40-at e tyre.

Avokati i Space më parë tha se aktori “i mohon fuqishëm” akuzat.

Spacey, i cili ka adresa në Londër dhe SHBA, u lirua me kusht dhe u lejua të kthehej në Shtetet e Bashkuara pas një seance dëgjimore paraprake muajin e kaluar.

Gjykatësi vazhdoi lirimin me kusht të aktorit të enjten dhe tha se një tjetër seancë paraprake do të mbahej në fillim të vitit 2023. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme