Kompozitori Halimi i dedikon vepër bashkëshortes Elbenita Kajtazi, do të interpretohet nga Deutsche Radio Philharmonie

9 Janar, 2021 - 9:37 pm

Vepra e kompozitorit Ardian Halimi “Stille flüstert um uns beide”, është përzgjedhur që të jetë pjesë e masterkursit të 12-të të kompozitorëve në Saarbrücken, shkruan KultPlus.

Halimi këtë e ka bërë të ditur nëpërmjet një postimi në Facebook ku ka shkruar vepra e cila do të interpretohet nga Deutsche Radio Philharmonie i dedikohet gruas së tij, sopranos së mirënjohur kosovare Elbenita Kajtazi.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë:

Të dashur miq,

jam shumë i lumtur t’ju njoftoj se vepra ime më e re për orkestër “Stille flüstert um uns beide” dedikuar gruas sime Elbenita Kajtazi, është përzgjedhur të jetë pjesë e masterkursit të 12-të të kompozitorëve në Saarbrücken (12. Saarbrücker Komponistenëerkstatt). Më 28 maj, kjo vepër do të interpretohet nga Deutsche Radio Philharmonie nën dirigjimin e Manuel Naëri. Ndërsa, koncerti do të transmetohet nga Radio “SR2 KulturRadio”.

Mbetëshi me shëndet dhe faleminderit për përkrahjen!/ KultPlus.com

Të dashur miq, jam shumë i lumtur t’ju njoftoj se vepra ime më e re për orkestër “Stille flüstert um uns beide” dedikuar…

Posted by Ardian Halimi on Saturday, January 9, 2021

Të fundit

Të ngjajshme