Korriku, muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në tokë

14 Gusht, 2021 - 12:31 pm

Korriku ishte muaji më i nxehtë i Tokës i regjistruar ndonjëherë, sipas Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike.

Ndërsa korriku është zakonisht muaji më i ngrohtë i vitit, këtë vit ai arriti rekordet e të gjitha kohërave, raporton Independent, transmeton KultPlus.

Temperatura e kombinuar e tokës dhe sipërfaqes së oqeanit në të gjithë botën ishte 0.93 gradë celsius mbi mesataren e shekullit të 20-të, prej 15.8 celsius.

Kjo temperaturë thyen me 0.01 gradë celsius rekordin e mëparshëm të vendosur më 2016, i cili më pas u përputh më 2019 dhe 2020, duke e bërë korrikun e këtij viti muajin më të nxehtë, që kur filluan regjistrimet 142 vjet më parë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme