Kosova fiton 2 medalje në Greqi, Kuka: Traditë është ba që shtetet që ende sna njohin, shkojnē xhudistat dhe i njoftojnë me realitetin

27 Mars, 2022 - 7:00 pm

Shteti i Kosovës ka arritur që të fitojë dy medalje të tjera në sportin e xhudos, kjo pasi Fatjona Kasapi dhe Erza Muminoviq triumfuan në Greqi, shkruan KultPlus.

Këtë gjë e ka bërë të ditur trajneri Driton Kuka, i cili ka thënë se tashmë është bërë traditë që Kosova të fitojë medalje në vende të cilat nuk e njohin pavarësinë e këtij shteti.

Postimi i tij i plotë:

“Kupa Evropiane U21 Athinë Greqi!
Dy medalje për Kosoven 🇽🇰
Traditë është ba që shtetet që ende sna njohin,shkojnē xhudistat dhe i njoftojnë me realitetin.
Fatjona e artë sot ishte në krye të detyres në kategoinë 57 kg.
Mposhti me radhë garueset nga Izraeli,Polonia,Franca e në finale garuesen turke.
Qasja e saj serioze ka filluar të jap frytet dhe sukseset.
Erza sot fitoj medaljen e bronztë dhe performansa e saj nuk sihte ajo që realisht e ka dëshiruar marr parasysh që ishte favorit për medalje të artë.
Në Athinë përshtypje të mirë lan edhe Lorisi e Riosi që arritën të tregojnë që po vjen koha e tyre.
Arritën të shënojnë fitore dhe me pak më shumë taktikë do hynin në zonën e medaljeve.
Dardani fitoj dy luftëra dhe realisht kishte potencial për medalje por diçka me përqendrimin e tij gjatë luftës sishte si duhet.
Debora humbi dhe realisht ka potencial por shumë gjëra duhet ti përmirësoj,e poashtu të përkushohet seriozisht sepse ska kohë ma për qasje gjysmake”. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme