Kosova, veçohet në Ballkan me numrin më të madh të grave në pozita ministrore

11 Shkurt, 2020 - 3:09 pm

Kosova është e para në Ballkan për sa i përket pozitave ministrore të cilat drejtohen nga gratë.

REL ka nxjerrë statistikat ku Kosova prinë me 31 për qind.

Pason Serbia me 23 për qind. Më pas, Mali i Zi me 21 për qind. E pason Maqedonia njëjtë me 21 për qind, Kroacia me 20 për qind dhe Bosnje e Hercegovina me 17 për qind.

Kujtojmë se për herë të parë që nga formimi i institucioneve të Republikës së Kosovës, në qeverinë e re të drejtuar nga Albin Kurti, që përbëhet nga 15 ministri, pesë prej tyre do to udhëhiqen nga gratë.

Ndërkaq, në krye të Kuvendit të Kosovës është zgjedhur po ashtu një grua, Vjosa Osmani e cila zëvendëse të parë ka po ashtu një grua, deputeten Arbërie Nagavci, transmeton Koha.net.

Ministret gra të votuara në Kuvendin e Kosovës janë Albulena Haxhiu, ministre Drejtësisë, Rozeta Hajdari ministre e Ekonomisë, Tregtisë dhe Financave – që të dyja nga Lëvizja Vetëvendosje.

Ndërkaq, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Hykmete Bajrami është emëruar ministre e Arsimit dhe Vlora Dumoshi Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Ndërkaq, nga komunitetet joserbe, Emilia Rexhepi do të jetë ministre e Administrimit të Pushteti Lokal.

Image

Të fundit

Të ngjajshme