Kriza ushqimore, këtë vit u dyfishua numri i personave në botë që vuajnë nga uria

30 Dhjetor, 2022 - 9:30 am

Një krizë e paprecedentë ushqimore përfshiu botën në vitin 2022. Në fakt, numri i njerëzve që vuajnë nga uria është rritur me pothuajse 57%, duke u rritur nga 16.1 milionë në 25.3 milionë në tetë vendet më të prekura në tre vitet e fundit.

Sipas raporteve të Save the Children. Afganistani, Republika e Afrikës Qendrore, Republika Demokratike e Kongos, Haiti, Somalia, Sudani i Jugut, Sudani dhe Jemeni janë vendet ku popullsia po përpallet më kushtet më të vështira, përfshirë aksesin në ushqime./abcnews/ KultPlus.com

Të ngjajshme